Srpen 2015

Množírny aneb továrna na štěňata

5. srpna 2015 v 15:38 | V. |  Pomoc zvířatům
Ahoj! Nejprve se Vám chci omluvit za mou dlouhou neaktivitu, ale byla jsem teď nějakou dobu v zahraničí a taky nebudu lhát, trochu se mi nechtělo. To víte, užívám prázdnin jak to jde :D Přece jenom už za necelý měsíc začíná nový školní rok. První polovinu prázdnin se mi jakžtakž dařilo na to příliš nemyslet, ale jak jsem jenom otevřela akční leták některého z hypermarketů hned na mě vybafl nápis "Zpátky do školy" a dále pak akční ceny sešitů a sady pravítek za bezkonkurenční ceny... Ale o tomhle tématu dnešní článek nebude.

Při návratu z dovolené jsem si prohlížela Blesk a na jedné straně narazila na krátký článek o množírnách psů. Text byl velmi stručný, doplněný strašnou fotkou znázorňující v jakých psi (popř. i kočky a jiná zvířata) musí žít. Nejenom, že jsou zavíráni do malých klecí, o jídlu a pití nemluvě, ale často dochází i k týrání a vyhazování zvířat za plot, když "doslouží". Například fenka má štěňata třikrát či čtyřikrát za rok a celý svůj život prožije v malém kotci. Opravdu nechápu, jak se nějací lidé mohou takhle zachovat, jak mohou nechat zvířata trpět, i přesto, že jsou nevinná. Je mi z toho opravdu špatně a smutno, když si představím, že to těmto "lidem" (ani bych je lidmi snad nenazývala) prochází. Blesk také na konec článku umístil fotografii inzerátu na prodej štěňat, který byl přidán na internetové stránky v rámci průzkumu. V tomto inzerátu byly jasné odkazy, že by se mohlo jednat o množitele a i přesto se na něj ozvala neskutečná hromada lidí. Z toho tedy lze usoudit, že lidé nerozpoznají tyto podvody a podporují množitele v jejich činnosti, většinou nevědomky. Velmi často v tom hraje roli cena, množitelé nabízejí mláďata poměrně levně. V dnešní době se bohužel spousta lidí ohlíží na peníze. Radši si koupí psa přes internet za méně peněz, naž aby se domluvili s nějakým spořádaným chovatelem. Kolikrát jim ani není divné, že pejska nabízejí ke koupi už v 6 týdnech, nebo jim dokonce stačí fotka z internetu a nejedou se za štěňátkem ani podívat... Bohužel někdy bývá těžké množitele odhalit. Doufám, že se jednou podaří je všechny zastavit a zabránit tak zvěrstvům, co páchají.

Naštěstí je tu pár organizací či hnutí, která se pokoušejí s tímto problémem něco dělat. Především chci poděkovat Blesku za otisknutí článku, dále musím jmenovat Stop-množitelům, kteří na množírny poukazují na sociálních sítích a aktivně řeší tento problém, potom také nadační fond Psí naděje, jež pomáhá finančními příspěvky postiženým zvířatům či a nakonec organizaci Toulavé tlapky (http://www.toulavetlapky.cz), která poskytuje azyl týraným pejskům a kočičkám. Mezi její další činnosti patří i převýchova psů a jejich ošetření. Samozřejmě, že nejlepší pomoc je osvojení čtyřnohého kamaráda a láska, kterou mu můžete věnovat. Já sama se rozhodla tyto organizace podpořit, ať už formou tohoto článku nebo formou letáčků. Doufám, že jsem Vám třeba pomohla otevřít oči a připomenula, že tento problém rozhodně není tabu.P. S.: obrázky jsem přidávat nechtěla, pokud se někdo chce podívat, tak stačí zadat do Googlu "množírny"...